WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

AMERICAN CORNER RADOM

934e918a80f4Webinarium z udziałem uczniów naszej szkoły w American Corner.
W dniu 11.10 2013 uczniowie klasy dyplomatyczno-konsularnej od byli webinarium z dyrektorem ds. rekrutacji studentów międzynarodowych na Emporia State University Stenem Verhulstem.Na żywo poprzez łącze internetowe uczniowie mogli wysłuchać seminarium dotyczącego procedury rekrutacji na uczelniach amerykańskich, możliwości finansowania toku studiów poprzez pożyczki, granty oraz dowiedzieć się jaki program stypendialny proponuje uczelnia Emporia State University.

EUROPOSEŁ JOLANTA HIBNER

PAULINA KURPIEL – MARTA GŁOGOWSKA
NAGRODZENI JADĄ DO BRUKSELI – MAJ
WYJAZD STUDYJNY UFUNDOWANY PRZEZ PANIĄ EUROPOSEŁ JOLANTĘ HIBNER

Nauczyciele nagrodzeni przez Komisję Europejską

NAUCZYCIELE NAGRODZENI WYJAZDEM STUDYJNYM DO BRUKSELI

Bruksela wita nauczycieli z Polski

19/06/2013 16:20:04
Co to jest sieć Europe Direct? Jak instytucje UE radzą sobie z wymogami wielojęzyczności? Ile Unia wydaje na badania naukowe? To niektóre zagadnienia omawiane podczas wizyty w Brukseli grupy 20 nauczycieli z Polski. W ciągu dwóch pełnych wrażeń dni (12-13 czerwca) nasi goście spotkali się z pracownikami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, mieli też okazję zwiedzić stolicę Belgii. Wyjazd poprzedziło seminarium w warszawskiej siedzibie Przedstawicielstwa KE w Polsce.
W Brukseli nauczyciele spotkali się m.in. z Grzegorzem Radziejewskim, zastępcą szefa gabinetu Komisarza UE ds. Programowania Finansowego Budżetu Janusza Lewandowskiego.
Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja Doroty Nofskiej-Sierant z Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Ustnych, która opowiedziała o wyzwaniach związanych z zawodem tłumacza. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też, jak przygotować się do publicznych wystąpień, aby przekaz był zwięzły, jasny i zrozumiały dla odbiorcy. Dorota Nofska–Sierant apelowała do nauczycieli, aby namawiali swoich uczniów do nauki języków obcych. – Dzisiaj brak znajomości przynajmniej jednego języka obcego jest porównywalny do analfabetyzmu.

Podczas kolejnych spotkań prelegentami byli: Filip Zoń z Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji; Dominik Sobczak z Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych; Jolanta Świątkowska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej; Sylwia Żywiecka-Wygralak z Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji; Michał Czaplicki z Parlamentu Europejskiego oraz Maciej Dzik, stażysta.
Omawiano m.in. rolę i funkcjonowanie instytucji unijnych, politykę badawczą UE, politykę spójności, funkcjonowanie sieci informacyjnej Europe Direct, możliwość kariery w instytucjach unijnych.
Uczestnicy wyjazdu spotkali się również na obiedzie roboczym z Moniką Federowicz z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego, Piotrem Ligajem z Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Ustnych oraz Urszulą Sofidis-Pliszką, współorganizatorką wizyty oraz z Ewą Krzemień z Działu Wizyt Komisji Europejskiej.

Przed wyjazdem do Brukseli nauczyciele wzięli udział w seminarium przedwyjazdowym, organizowanym przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Wyjazdy studyjne do Brukseli dla nauczycieli mają przybliżyć im działania Unii Europejskiej w wybranych dziedzinach oraz wyjaśnić funkcjonowanie instytucji unijnych. Zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystują potem w pracy z młodzieżą m.in. w ramach działalności Szkolnych Klubów Europejskich.
Wizyta studyjna w Brukseli odbyła się w dniach 12-13 czerwca 2013 r. i została przygotowana przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z Działem Wizyt Komisji Europejskiej.
Opiekunem grupy była Ewa Modzelewska z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej PKE. Gospodarzem spotkań w Brukseli była Ewa Krzemień z Działu Wizyt Komisji Europejskiej.
Źródło:http://ec.europa.eu/polska/news/130619_study_visit_pl.htm

PROJEKT PARTNERSKI RADOM-LLORET DE MAR

04345a12f85dROK SZKOLNY 2014-17
KIWECIEŃ 2014-04-08

HISTORIA DWUJĘZYCZNA W HISZPANII

a58747156c06Activitats amb alumnes de Polònia

Dimarts els alumnes de 4t d’ESO van poder gaudir durant tot el matí d’unes activitats d’intercanvi amb uns alumnes de Polònia utilitzant l’anglès com a llengua vehicular. Els alumnes polonesos van explicar com era la seva escola i el seu poble, mentre els alumnes de 4t d’ESO els explicaven com és el nostre centre i les activitats que es fan a l’institut. També es va realitzar una activitat de socials que va ajudar als alumnes a descobrir el seu passat en comú. Mitjançant fotografies i testimonis de l’època d’entreguerres van poder comprovar com l’Holocaust nazi i les polítiques feixistes de Hitler i Franco van afectar als ciutadans dels dos països quan alguns polonesos van venir a lluitar a la Guerra Civil Espanyola per ajudar a aturar l’amenaça feixista, i molts republicans catalans van ser deportats a camps de concentració de Polònia després de la invasió nazi a França on estaven exiliats. Entre tots els alumnes van construir un mur de la memòria amb fotografies i reflexions per deixar constància d’aquest trist episodi de la nostra història comuna. Per acabar van fer unes activitats a l’aula d’informàtica destinades a crear un campus virtual per poder seguir mantenint el contacte entre les dues escoles. Si cliqueu sobre la fotografia podreu veure totes les imatges de la jornada.

PROJEKT REALIZOWANY w HISZPANII PO ANGIELSKU-HISZPAŃSKU-POLSKU
KOMUNIKACJA TUTORÓW: ANGIELSKI-NIEMIECKI