XXII Spotkania Europejskie. Sobota, 9 maja 2015
Warszawa. Krakowskie Przedmieście
Spotkania Europejskie Fundacja Schumana organizuje w Warszawie z okazji Dnia Europy nieprzerwanie od 22 lat. W sobotę 9 maja z tej okazji ulicami Warszawy przeszła szesnasta Parada Schumana. Parada Schumana jest spotkaniem ludzi życzliwych, nie przeciw komuś, ale za czymś. W tym dniu świętujemy naszą europejskość. Co ważne, Parada Schumana to miejsce, w którym mówi się o wyzwaniach stojących przed Europą. W tym roku przy okazji Parady Schumana pokazano w jaki sposób Unia Europejska realizuje misję solidarności poza swoimi granicami.
Uczniowe Europejskiego Gimnazjum Językowego, Ogólnokształcącego Liceum Językowego oraz Technikum Ekonomiczno-Prawnego pod opieką nauczycieli p. Julity Mrozowicz oraz p. Izy Szpak wzięli udział w paradzie Schumana oraz skorzystali z atrakcji i możliwości edukacyjnych oferowanych przez Miasteczko Schumana.
Uczestnicy Parady zebrali się na ul. Krakowskie Przedmieście. Pochód rozpoczął się o godz. 12:00 pod kościołem pw. Św. Anny trasą : Krakowskie Przedmieście – Królewska – Moliera – Plac Teatralny – Krakowskie Przedmieście.
Kolejną atrakcją było Miasteczko Schumana usytuowane na Krakowskim Przedmieściu – Skwer Hoovera. Uczniowie chętnie odwiedzali stoiska instytucji unijnych i organizacji pozarządowych, brali udział grach i konkursch oraz spotkaniach z ekspertami. Miasteczko to miejsce spotkań i rozmów z ekspertami, prezentacji najciekawszych inicjatyw organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, a także konkursy, animacje, gry edukacyjne przygotowane przez instytucje europejskie.
Tematem przewodnim w tym roku była współpraca rozwojowa i edukacja globalna. Razem z innymi organizacjami działającymi w ramach Grupy Zagranica przygotowano program prezentujący projekty realizowane w Afryce, Azji i Ameryce Południowej, spotkania z ekspertami, warsztaty edukacyjne, nie zabrakło muzyki, wystaw, gier i zabaw także dla najmłodszych. W Miasteczku Schumana obecne były również instytucje publiczne i europejskie. Można było zdobyć informacje o funduszach europejskich, stypendiach zagranicznych, programie Erasmus +, poznać działalność takich instytucji unijnych jak Komisja Europejska, Parlament Europejski, Europejski Trybunał Obrachunkowy, Frontex.
Europejscy wolontariusze Fundacji Schumana, którzy na co dzień pracują w przedszkolach specjalnych oraz w ośrodku szkolno-wychowawczym w Laskach, przedstawili własny program animacji związanych z wolontariatem i integracją osób z niepełnosprawnością.